Kultainen harmonikka 2023

Kultainen Harmonikka Kilpailuun voivat osallistua 1987-2007 syntyneet soittajat.

  • Soita osallistumista varten videolle kaksi vapaavalintaista kappaletta, joista toinen on tango.
  • Kappaleen kesto max 4 min Tee kummankin kappaleen videosta oma tiedosto.
  • Kerro videoiden alussa oma nimesi, kappaleen nimi ja sovittaja.
  • Videon tulee olla yksi kokonainen otto, jossa soittaja ja soittajan molemmat kädet näkyvät koko ajan.
  • Kaikenlainen videon leikkaaminen ja käsittely on kielletty.
  • Lataa videot Youtubeen ja lähetä linkki viimeistään 27.1. osoitteeseen; spirttilahti@gmail.com

Aikataulut
27.1. Linkkien viimeinen lähetyspäivä
3.2. Semifinalistien julkistaminen
25.-26.3. Semifinaalit Harmonikkaristeilyllä
30.6. Suora TV-Finaali

Palkinnot
I Palkinto 2000 eur
II Palkinto 1000 eur
III Palkinto 500 eur
Yleisön suosikki 400 eur

Katso tästä voittajat kautta aikojen

Kultainen harmonikka 2022 finalistit

Image

Ville Vehkalahti

Image

Ronja Pehkonen

Image

Marko Haapapuro

Image

Johannes Koivisto

Image

Heidi Rintamäki

Image

Saana Kastelli

Kuvaaja: Markus Korpi-Hallila

Kultainen harmonikka voittajat 1983 - 2021

1983 Maria Kalaniemi, Espoo

1984 Ari Myllysaari, Oulu

1985 Hannele Koivula, Espoo

1986 Jukka Lampela, Kittilä

1987 Seppo Raistakka, Raisio

1988 Jukka Huhtamella, Ivalo

1989 Tapani Tiihinen, Rovaniemi

1990 Jarmo Tinkala, Riihimäki

1991 Ilpo Kärkkäinen, Kiuruvesi

1992 Jarno Kuusisto, Orimattila

1993 Kilpailu jaettiin erikseen miesten ja naisten sarjoihin

Tero Päivärinta, Vaajakoski

Jonna Kiviniemi, Helsinki

1994

Pasi Horttanainen, Juankoski

Kati Mattila, Pattijoki

1995

Pekka Laakso, Halikko

Marjo Suominen, Uusikaupunki

1996

Kalle Kurvinen, Kotka

Hanna-Kaisa Mäkynen, Alajärvi

1997

Juha Könönen, Joensuu

Seija Ylikärppä Simo

1998

Jani Helenius, Kuusankoski

Sanna Sarkoranta, Kalanti

1999

Mona-Liisa Malvalehto, Rovaniemi

Reijo Kumpulainen, Jyväskylä

2000 Miesten ja naisten sarjat yhdistettiin

Heidi Haapasaari, Kolari

2001 Markus Luomala, kaustinen

2002 Elias Ukkonen, Nakkila

2003 Janne Mäkinen, Rauma

2004 Kaisa Kujanpää, Lapua

2005 Anne-Mari Kanniainen, Ikaalinen

2006 Netta Skog, Nummi-Pusula

2007 Sami Hopponen, Polvijärvi

2008 Ukko-Pekka Yliranta, Kittilä

2009 Katariina Ahjoniemi, Karkkila

2010 Viivi Maria Saarenkylä, Savonlinna

2011 Marko Kotilainen, Joensuu

2012 Henriikka Santamaa, Ulvila

2013 Joni Stein, Haapajärvi

2014 Aleksi Laukkonen, Kauhava

2015 Sami Salonen, Lohja

2016 Anniina Luukkainen, Joensuu

2017 Tiia Karttunen, Joensuu

2018 Janina Suihkola, Sievi

2019 Pilvi Huhta, Vihti

2020 Ei ollut kisoja koronan vuoksi

2021 Sonja Lampinen ja Vilma Wirén